HATÓANYAGAI
- Illóolaj kompnensek (pinén, szabinén, mircén, limonén, cineol, borneol, nerol, linalool, geraninol, eugenol, fenkon, alfa-tujon stb.), gyantaanyagok, flavonoidok (kvercetin, kaempferol, apigenin) fenolsavak, polifenolok (epigallokatekin).
TÖRTÉNETE
- Az ókori Egyiptomban a bodorrózsa gyantáját kecskepásztorok gyűjtötték. A növény levelében lévő gyanta ugyanis a kecskék szakállára ragadva gyűlt össze, ahonnan a pásztorok már könnyen leszedhették. A gyantát kenőcsökben és füstölőkbe rakták, valamint afrodiziákumként használtk.
- Az ókorban fontos kereskedelmi árucikk volt. Egyesek szerint a Bibliában szereplő mirhát is a labdarózsa gyantája adta.
- Az időszámításunk előtti ötödik században Hérodotosz görög történész megemlíti a bodorrózsa használatát parfümökben és tömjénekben.
- Egyéb nevei: cisztusz, szuhar, hamvaslevelű ladania, sziklarózsa.
ELTERJEDÉSE
- Mediterrán területeken őshonos, sok helyütt jelentős területeket foglal el.
LEÍRÁSA
- Aromás illatú, gyantás, ragadós felületű, erősen molyhos megjelenésű cserje. Virágai ötszirmúak, lilák, középen sárga porzókkal.
A gyógynövénytermékre vonatkozó egészségügyi hatások mindegyike szerepel az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) hivatalos jegyzékében, amelyet az EU tagállamai által beküldött tudományos bizonyítékok alapján állítottak össze. A tudományos bizonyítékok értékelése folyamatos, amelyet mi is rendszeresen áttekintünk. Az egészségügyi hatások alatt ismertetett kutatási eredmények és gyógyászati tapasztalatok a gyógynövényre általánosan vagy a hivatkozásokban megjelölt kivonatra vonatkoznak! Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a gyógynövénytermékünk egészségügyi hatásait. A népgyógyászati tapasztalatok bemutatásának célja elsősorban az adott gyógynövény történeti és kulturális szerepének megismertetése. Sem a népgyógyászati alkalmazás, sem a vásárlói vélemények nem tekinthetők orvosi vagy szakértői értékelésnek!